Eastern Illinois University Logo
Chemistry |

Maurice D. Shepherd Chemistry Contest


About the Program

Why Choose EIU

Come for a Visit

Faculty and Staff




Major Requirements


Student Resources

Graduate Studies

Contact Us


2015 Maurice D. Shepherd High School Chemistry Contest

May 13, 2015

The Eastern Illinois University Chemistry Department held the Maurice D. Shepherd High School Chemistry Contest on Wednesday, May 13. This year marked the 40th consecutive year for the contest, and it drew 62 participants from 10 regional high schools.

Dr. Rebecca Peebles gave a speech entitled "Synchroton Spectroscropy and the International Year of Light".


Mahomet-Seymour won the traveling team trophy with an exceptional team average of 39.3. Neoga, Palestine, and three-time defending champion Sullivan finished in 2nd, 3rd, and 4th with team averages of 37.44, 37.33, and 35.08 respectively.

Students from Mahomet-Seymour also swept the top three individual places with scores of 50, 47.75, and 47.5 respectively. The 50 is the first perfect score we've seen in recent memory.

These students were awarded plaques honoring their accomplishments. 

Congratulations to the top teams and top students, and our thanks to all who participated.  We are especially grateful to each teacher, since the success of the contest very much depends on their willingness to enter and bring students to the contest.

The 41st Shepherd Contest is tentatively scheduled for Wednesday, May 11, 2016.

2015 Test

2015 Test Key

Individual Winners

    Top Individuals 2

 Top Six Individuals: (left to right)

1st Place: Iain Carpenter (Mahomet-Seymour), 2nd Place: Connie Bao (Mahomet-Seymour), 3rd Place:  Lauren Bode (Mahomet-Seymour), 4th Place: Ryan Kastl (Neoga), 5th Place:  Jacob Fritchie (Palestine), 6th Place: Luke Thomas (Neoga).

Top Four Team Pictures:


First Place
Mahomet-Seymour, Mahomet, IL (Teacher: Jeremy Davis)

Mahomet Seymour winners

Front Row (Left to Right): Sydney Longfellow, Iain Carpenter (1st Place), Connie Bao (2nd Place), Lauren Bode (3rd Place)

Second Row (Left to Right):  Hayley Kalmer, Nolan Pletcher, Cameron Longfellow, Nathaniel McCoy, Jeremy Davis (Coach), Dylan Rogers, Grace Beach, Isaac Bushue

Back to Top

 Second Place

Neoga High School, Neoga, IL (Teacher: Leanne Craig)

Neoga winners

Front Row (left to right): Ryan Kastl (4th Place), Caleb Abernathy, Allison Kump, Luke Thomas (6th Place)

Back Row (left to right): Dakota Struthers, Jesse Holt, Ethan Walk, Ellie Buening, Jessica Blazich, Leanne Craig (Coach)

Back to Top

Third Place

Palestine High School, Palestine, IL (Teacher: Diane Woolverton)

Palestine winners

Left to Right: Baylee Baker, Mary Ann Catt, Ressa Fuller, Jacob Fritchie (5th Place), Dianne Woolverton (Coach)


 Back to Top

Fourth Place
Sullivan High School, Sullivan, IL (Teacher: Nathan Becker)

Sullivan Winners 

Left to Right: Layne McMahon, Nick Kelsey, Emily Stutzman, Adam White, Ross Metzger

Back to Top

Archived Contests

2014 Contest