Eastern Illinois University Logo
History |

Scholarship & Award Recipients

Home

Undergraduate Program

Come Visit Us

Why Choose EIU

Apply Now

Courses

Career Advice for History Majors

Scholarships & Awards

Faculty

Research Resources

Student Activities

Departmental News

History Graduate Programs

Undergraduate Advisors

Contact Us

Facebook

History Department Scholarships

Undergraduate Scholarships

The Errett and Mazie Warner History Award

2014: Michael Bradley, Jen Seiler, Taylor Yangas
2013: Mark Michaels, Emily Scarbrough, Mark Stanford
2012: Mattie Korneta, Kim Nohren, Noah Sangster
2011: Logan Bruce, Samantha Sauer, Hilary Shields
2010: Aaron Denman, Jerry Payne, Erin Wise
2009: James Buckwalter, Megan Davis, Chady Hosin
2008: Lisa Cerny, Juli Cole, Jonathan Stratton
2007: Ryan D'Arcy, Amanda Evans, Ashley Tomlinson
2006: Keith Friederich, John Herron, Kathleen Keach
2005: Sarah Crawford, Robyn Carswell,Niccole Hurley
2004: Daniel Bottomley, Jacob Jackson, Alison Personette
2003: Carol Cademartori, Rachel Dent,  Martin Ruhaak
2002: David Bell, Kris Maulden, Jennifer Lancaster
2001: Nichole Dilley, Nicholas Hopman, Rebecca Cooley
2000: Reid Roethe, Chad Campbell,Teresa Gribelar
1999: Lisa Grierson, Jeffrey Kupla,   Mark McGranahan
1998: Jason Matteson, Greg Aydt,Jason Helopoulus
1997: Alicia Hart, Matthew Thrun, Jeffery Kampfl
1996: Derrick Helmbacher, Barbara Burke,Brent Cole
1995: Daniel Steineman
1994: Jeffery Waldhalf, Micheal Kruger, Tanya Evans
1993: William A Brooks Jr.,  Kristan Crawford
1992: Joanine Lynn Reardon
1991: Jeffrey D. Schoonover, Mary E. Willworth
1990: Melissa S. Wright
1989: Michael Robert Sloat
1988: Jerry L. Neisler
1987: Luann D. Matthews
1986: Eileen M. Fay
1985: Douglas J. Quivey
1984: Matthew J. Fitton
1983: Jamey S. Rodgers
1982: Sandra L. Landeck
1981: Laurie A. Schriefels
1980: Mark Darrell Brown
1979: Stephen Fears
1978: Steve John Zartler
1977: Betty Gillis

The Stephan M. Horak Award

2014: Jon Bays
2013: Jenna Wells
2011: Christopher Schilling
2010: Daniel Rebbe
2009: Tara Carnahan
2008: NOT AWARDED
2007: Timothy Alberts
2006: James Qualls
2005: Matthew Caraway
2004: Sarah Crawford
2003: Gregg Delgadillo
2000: Rebecca Cooley
1999: Andrew Cougill
1998: Andreas Dar
1997: Mike Gaspic
1996: Matthew Thrun
1995: Brent Cole
1994: Ean Eskra
1993: Henry Podzimek
1992: Stuart Tart
1991: Angela Sue Long
1990: Timothy James Jaeger
1989: Kimberly Jo Torbert
1988: Patricia D. Light
1987: Kimberly L. Diamond

Robert and Julie Sterling History Education in Social Science Scholarship

2014: Megan Kessler
2013: Andrea Morgan
2012: Zachary Samples
2011: Alyssa Henson
2010: Nicholas Crnokrak
2009: Lisa Cerny
2008: Mark Baran
2007: Amanda Lempera
2006: Kimberly Johnson
2005: Alison Personette
2004: Cara Wheeler
2003: Ryan Ervin
2002: Jamie Bolander, Jennifer Hyser
2001: Amanda Barron
2000: Melinda Allen

The William B. Reid, Jr. History Education Scholarship

2014: Jessica Schluter
2013: Kyle Probst
2012: Andrea Morgan
2011: Faisal Tariq
2010: James Buckwalter
2009: Kara Batts
2008: Chady Hosiu
2007: Mallory Alcock
2006: Sarah Gonzalez   
2005: Michael Cassidy
2004: Kelly Thoele
2003: Amie White
2002: Amy Willenborg
2001: Terema Cribelar

Lawrence and Emily Nichols Memorial Scholarship

2014: Michael Olson
2013: Taylor Yangas
2012: Mark Stanford
2011: Michael Bajgert
2010: Caitlyn Buchanan
2009: Jason Wallace
2008: Kara Batts
2007: Mary Rodgers   
2006: Dorothy Magnuson

The Elisha H. and Estella Ziegler Baumgartner Scholarship

2014: Quentin Spannagel
2013: Megan Kessler
2012: Ross Olson
2011: Clare Smith
2010: Timothy Aberle
2009: Samantha Sauer
2008: Nicholas Crnokrak
2007: Julie Cole
2006: Mary Rodgers
2005: Ashley Tomlingson
2003: Martin Ruhaak
2001: Timothy Spinner

The Ardath Fogelsanger History Scholarship

2014: Zachary Samples
2013: Stephanie Templin
2012: Clare Smith
2011: Michelle Moery
2010: Julie Cole
2009: Ian Nelk
2008: Mallory Alcock
2007: Keith Friederich
2006: Ryan D'Arcy
2005: Whitney Tarbutton
2004: Martin Ruhaak
2003: Stephanie Johnson
2002: Harley Jones
2001: Kevin Banning
2000: Jessica Gaspich, Alisa Treitman
1998: Damon Choronis
1993: Michael Kruger
1991: Stuart Tart
1990: Bruce D. Janu, John A. Skicki
1987: John D. Reinhardt
1986: Todd S. Hageman
1985: Lynnita J. Sommer, Robert D. Ubriaco
1984: Jamey S. Rodgers, Mark A. Tarner

Jeanne and Donald Tingley Memorial Scholarship

2014: Jay Lawler
2013: Breeahnah Babers
2012: Melissa Neely
2011: Mark Michaels
2010: Patrick Doggett
2009: Kyle McGrath
2008: Samantha Sauer
2006: Andrew Roling 

Undergraduate/Graduate Scholarships

The Rex Syndergaard Scholarship

2014: Breeahnah Babers, Jessica Nunez
2013: Zachary Samples, Jennifer Seiler
2012: Christopher Schilling, Mark Michaels
2011: Timothy Aberle, Jarrod Taylor
2010: Jacob Craig, Chady Hosin
2009: Julie Cole, Erin Wise
2008: Patrick Harris, James Backwalter
2007: Jacob Koniak, Michael Sparks
2006: Krishna Ignalaga, Kevin Micks
2005: Kelly Thoele, Ashley Tomlinson
2004: Jonathoan Voyt, Katherine Taake
2003: Lacey Garman, Amy Willenborg
2002: Teresa Cribelar, Philip Caposey
2001: Kimberly Spears, Phillip Ash
2000: Amber Blevins, Amanda Barron, Berry Hudek
1999: Richard Niebrugge, Vincent Walk
1998: Toby Bolsen
1997: Madonna Krueger
1996: Brenda Palmer
1995: Brian Hurst
1994: Deron Walker
1993: Karl Strenge
1992: Curt A. Fitzgerald
1991: Marcia Steward
1990: Thomas E. Becker
1989: Bruce Janu
1988: Anthea Scouffas
1987: Michael J. Zuber
1986: Mary Ann Paine
1985: Karla Jo Sanders
1984: Joseph E. Tieman
1983: Sandra L. Landeck
1982: Kimberly L. Manning
1981: Jane M. Willenborg

The Wolfgang and Barbara Schlauch European History Scholarship

2014: James Bishop
2013: Clare Smith
2012: Dana Jarrard
2011: Benjamin Ill
2010: Chad Cussen 
2009: Lucy Blunk
2008: Jacob Koniak
2007: Amanda Terrell
2006: Robyn Carswell
2005: John Rasel
2004: Eric Orr
2003: Michael Balestri
2002: Mirjam Mueller
2001: Christopher Bailey
2000: Chad Chojnicki
1999: Laura Kent

Leften Stavrianos World History Award

2014: Joe Mickelson, Adam Mohebbi
2013: Blake Born, Aaron Psujek
2012: Ljiljana Milojevic, Clare Smith
2011: Crystal Abbey, Kyle Propst
2010: Chady Hosin, Benjamin Ill
2009: James Buckwalter, Josh Robison
2008: Michelle Lashley, Matthew Upchurch
2007: Michael Swinford
2006: Shannon Bailey, Krishna Ignalaga

History Study Abroad Scholarship

2014: Michael Bradley, Taylor Coffman
2012: Mattie Korneta, Molly Button
2011: Clare Smith
2010: Patrick Doggett, Chady Hosin
2009: Samantha Sauer
2008: Jason Minard
2007: Jeremy Gordon, Michelle Lashley, Jeffrey Lange, Michael Swinford
2006: Caroline Deters, Niccole Hurley

Graduate Scholarships

Charles H. and Dorothee Coleman Scholarship

2013: Justin Wardall
2012: Philip Mohr 
2011:Thomas Kiely 
2010: Robert Wallace
2009: Margaret Hawkins
2008: Jeff Cutright
2007: Krishna Ignalaga
2006: Mary Barford
2005: Matthew Berry
2004: Ann Tock
2003: Michael Pollock
2000: Lisa Grierson
1998-1999: Bryan Wuthrich
1997: Jamison Allen, Derrick Helmbacher
1996: William L. Bishop
1995: Shari Caine
1994: Susan Roth
1993: Wendy R. Felder
1992: Randal C. Fulk
1991-1992: Sarah J. Sessions, Melissa Wright
1990: Connie A. McCammon
1989: Elizabeth A. Bentlage
1987: Timothy J. O'Reilly
1986: Lynnita J. Sommer
1985: James E. Prosser
1984: Gordon E. Sparks
1983: Diane M. Bleen, David J. Boilmann
1982: Charles M. Eilliot, David T. Rearden, Laurie A. Schreitels, Andrea L. Writh
1981: Elisabeth Ann Crist, Dan M. Lockhar
1980: Linda A. Phillips, Jeffrey D. Thompson
1979: Joan A. Simmons, Susan L. Thomas, Jean T. Williams
1978: Monica Lynn Juhnke, Thomas L. Grabaugh

Historical Administration Program Association Scholarship

2009: Jennifer Fair
2008: Alyson Mazzone
2006: Michael Vogt
2001: Peter Noll, Angela Stanford
2000: David R. Chittenden, Andy Stupperich
1999: Lisa Marie Studts
1998: Will Buhlig
1997: Casey Connell

Williams Travel Award

2014: Logan Bruce, Danielle DiGiacomo, Aaron Psujek
2013: Nathan Allison, Benjamin Ill, Ljiljana Milojevic, Philip Mohr,Patrick Vonesh
2012: Harding Porri, Jonathan Matthews, Laura Mondt, Crystal Abbey, Tom Kiely, Lori Henderson 
2011: Crystal Abbey, John Goldsworthy, Christopher Kernc, Thomas Kiely, Jonathan Matthews, Laura Mondt 
2010: Chad Cussen, Amanda Evans, Tristan Sodergren-Barr, Mitsumi Takei 
2009: Erin Crawley, Chad Cussen, Daniel Cutbert

History Department Writing Awards

Undergraduate Awards

The Alexander Hamilton Paper Award in American History

2014: Michael Bradley
2012: Kyle McGrath
2011: Logan Bruce
2010: Patrick Doggett
2009: Julie Cole
2008: Julie Cole
2007: Keith Friederich
2006: Ashley Thomlinson
2005: Ashley Thomlinson
2004: Martin Ruhaak
2003: Kristopher Maulden
2002: Lou Baczewski
2001: Julie Mortimer
2000: Teresa Cribelar

The Herbert and Jane Lasky Anne Frank Award

2014: Matthew Cain
2013: Jennifer Seiler
2012: Nathan Reardon, Keri Carroll
2011: Geoffrey Zokal
2010: Emily Evans
2009: Rebecca Griffith
2008: Kimberly Smith
2007: Leanne Noland
2006: Jim Mathewson
2005: Eric Orr
2003: Jessica Dunning
2002: Kelli Rutger
2001: Tara Warfield
2000: Ian Davis
1999: Michelle Meinhart
1998: Joanna Giglio

History Faculty Writing Award in World History

2014: Jen Seiler
2013: Mark Michaels
2012: Mattie Korneta

Bolivar/Gandhi/Sejong Award

2009: Jason Wallace
2008: James Hysell
2007: Patrick Harris
2006: Ashley Tomlinson

Completed History Honors Theses

2013: Emily Scarbrough, completed under the direction of Professor Lynne Curry
2010: James Buckwalter, completed under the direction of Professor Charles Foy

Graduate Awards

The Lavern M. Hamand Graduate Writing Award

2014: Aaron Psujek, Cate Liabraaten
2013: Katie Payne, Noah Sangster
2012: Tom Kiely, Paul Shakeshaft
2011: Chady Hosin, Tom Kiely
2010: Jason Miller, Chad Cussen
2009: Erin Crawley, Chad Cussen
2008: Robyn Carswell, Erin Crawley
2007: Patrick Harris
2006: Mary Barford
2005: Mary Barford, Ryan Ervin
2004: Ann Tock
2003: David Bell
2002: Teresa Cribelar, Peter Noll
2001: Leslie Mio, Alicia Hart
2000: Charles Backus
1999: Gregory Aydt
1998: Doug Overmyer
1997: Amanda Standerfer, Jennifer VanHaaften
1996: Cristophe Sundheim
1995: Susan Roth, Kristan Crawford
1994: Eva Pfanzelter
1993: Vernon A. McGuffee

Robert H. Irrmann Memorial Award

2009: James Buckwalter
2008: Jonathan Stratton
2007: Robyn Carswell
2006: Amanda Terrell

College & University Awards

Distinguished Graduate Student Award

2014: Aaron Psujek (MA), Desiree Ramirez (HA)
2013: Benjamin Ill (MA), Anna Mullen (HA)
2012: Crystal Abbey (MA)  
2011: John Goldsworthy, Lori Henderson 
2010: Chad Cussen, Anne Coats 
2009: Erin Crawley (MA), Saige Jedele (HA) 

Distinguished Graduate Thesis Award (College of Arts and Humanities) 

2013: Jason Miller, "A Neighbors' War: Provost Marshals, Desertion, the Draft, and Political Violence on the Central Illinois Home Front, 1861-1865," completed under the direction of Professor Mark Hubbard.

King-Mertz Distinguished Research/Creative Activity Award

2014: Nichole Garbrough, "“Delaware Valley Allegiances and Identity in the Eighteenth Century,” completed under the supervision of Dr. Charles Foy.
2012: Tom Kiely

The Livingston C. Lord Scholarship

2014: Jessica Nunez
2013: Jennifer Seiler
2012: Jarrod Taylor 
2011: Timothy Aberle
2010: Erin Wise 
2009: Lisa Cerny 

Social Science Writing Award

2014: Michael Bradley, Michael Olson

Study Abroad Student of Year

2014: Mattie Kornetta

The Undergraduate Research Award (Honors College)

2013: Emily Scarbrough, completed under the direction of Professor Lynne Curry
2010: James Buckwalter, completed under the direction of Professor Charles Foy

Women's Studies Writing Award

2014: Emily Scarbrough

The Booth Library Award for Excellence in Student Research and Creativity 

2013: Ryan Repking
2012: Philip Mohr 
2010: James Buckwalter

External Awards

James Madison Memorial Fellowship

2005: Ryan Ervin

North American Conference on British Studies: Undergraduate Essay Award

2010: James Buckhalter

The Gilder Lehrman Institute of American History: History Scholar Award

2006: Keith Friederich