New Foundation Logo  

Eastern Illinois University Foundation

General Membership 2015-2016 (Alpha)

 

Board Members (in bold) Noelle Greathouse James R. Quivey
(P) - President Steven L. Grissom Elise Ramsey
(VP) - Vice President Tom Grunloh Gail J. Richard
(T) - Treasurer  Habeeb Habeeb Carol Richardson
(S) - Secretary Kenneth Hadwiger J. David Riddle
(EO) - Ex Officio Mary Anne Hanner Dale Righter
(BOT) - Honorary Members Brenda Harbaugh Foster C. Rinefort
(LM) - Lifetime Members Stephen Harbaugh Jean Rinefort
(V) - Committee Volunteers William Hatfield Roger T. Roberson
  Jerry D. Heath (LM) Barbara Roberts
********************** Carol Helwig Christine Robertson
Floyd Akins Louis V. Hencken (LM) Maura Robertson
Matthew Allen Barbara E. Hilke William Robinson
Chad Altadonna Willam Hill Charles Rohn
Nate Anderson (LM) Wiliam Hine Ferne Rogers
Larry Ankenbrand (LM) Rudolph G. Hlavek (LM) Michelle Rogers
Maureen Ankenbrand Carolyn Brown Hodge Rodney Roosevelt
Jason A. Angselement Dale H. Holt Paul A. Ruedi
Austin Apgar H. Ray Hoops Aldo Ruffolo
Roger Archibald Marilyn Hoots J. Sain
Jeff Augustine Charles W. Huber Robert Sampson
Gregory J. Baggerly Stanley R. Huffman Marc Sanner
Alan Baharlou Barbara Shelton Hundley David Sardella
Suzanne Baier Brian Hurst Phyllis Sardella
Kenneth Baker (LM/V) Laura Hussey Kevin Savoree
Victor F. Balasi Rene M. Hutchinson (BOT) Joan K. Schmidt
Dwight Baptist Rick Ingram  John D. Schmitt
Suzanne Barchers John Inyart James R. Schnorf (V)
Barbara Baurer Diane H. Jackman Karen Schnorf
Roger Beck Vaughn Jaenike Jack Schultz
Scott Biermann Donald M. Johnson Jeffrey G. Scott
D. Anne Bliss John H. Keiser Alice Shawver
Ron Bouchard Ellen Keiter Paramjit Sidhu
Douglas J. Bower Richard Keiter Eli R. Sidwell
Mary E. Bower Dwight H. Kensil Robert A. Sinkler
C.J. Bradham Mark Kesler Larry Smith
James Bradham Tamara Kesler Scott R. Smith
Eric Bradham Therese S. Kincade Katherine Snyder
Jennifer Brehm Gary A. Kling (V) Paul Snyder
Martha Brown Jeffrey Knezovich C. Roger Sorensen
William O. Browning Keith Kohanzo Dennis D. Spice
Timothy Burke (BOT) Robert D. Kratochvil (BOT) Rory C. Steidl
Vickie Burke Helen J. Krehbiel Dennis Sterchi
Dick Cain Barbara Kuhl Diane Sterchi
Calvin B. Campbell David Kuhl Julie Sterling (EO)
Steven L. Childers Jon M. Laible Robert Sterling
Pat Coburn William D. Lair Carol Stevens
John P. Coffey Herbert Lasky Scott Stevens
Martin Coleman Lynnette Jane Lasky Cindra Stiff
Michael Conlin Everett A. Lawrence Sandra K. Stone
Rex D. Cooley Ronald M. Leathers Kelsey Swing (V)
Edward M. Corley Richard LeDuc Christopher M. Swing (V)
Mary Cougill (LM) Sharon LeDuc Leslie Taggart
Max Cougill (LM) Charles Lehman Matthew Taggart
Cheryl Crates Norma Lehman Jan Tarble (LM)
Harry L. Crisp Genie Lenihan Charles Randy Taylor (V)
Dan R. Cunningham Patrick Lenihan Sue Ellen Tayor
Michael Cunningham Dawn Ligon David E. Thomas 
John Currey J.R. Livesay II Charles Titus
Katharine Currey Jane Lockett Ryan P. Tracy (V)
George L. Cutright, Sr. Al Longtin Ron Tredennick
Kenneth Damann, Jr. Blair Lord Wendy Tredennick
Henry Davis Richard A. Lumpkin (LM) Janet Treichel
Robert DeBolt Joyce A. Madigan Carol Tyler
Christopher Desmond Matthew Madigan Robert R. Tyler
Nancy Desmond Alison Maley Mary Ann Uphoff
Roger W. Dettro Pat Mangin Luke Wang
John A. Dively, Jr. Brent Manning William J. Warmoth
Joseph R. Dively (EO/BOT) Victoria Markley Michael L. Weaver
Richard Dodson Carol Martin Margaret J. Weber
Carl Dolson Robert K. Martin (EO) William V. Weber
Charles Dow Ronald Martin Cindy Webb
Ruth Dow Jaime Martinez Robert D. Web (BOT)
Marilyn Dudley Thomas Maskey Leo Welch
Martha Drake David J. Maurer C.E. Whalen
Mary Drake Ross McCullough Roger Whitlow
Steve Drake Rita McCollum Debra M. Witges 
Robert Dunn Tim McCollum (T) Norma J. Winkleblack
Jerry N. Dye Dolores Carpenter McDivitt Catie Witt (BOT)
Christopher Dyrhaug Phillip McDivitt Charlew W. Witters
Patricia Dyrhaug Dolly McFarland Nicole Wochner
Howard Eads Harland G. McFarland Thomas Woodall
Ellen Eardley Mark McGee Kaye Woodward
Charles Eberly Dale McHenry Charles Wootton
Brenda Edgar (LM) James K. McKechnie Amanda E. Yost
Jim Edgar (LM) Jeanne McMurray Don Yost
Rick Edwards Richard McMurray Jeremy R. Yost
Betty Elliott James L. McNutt, Sr. Suan Young
Nancy Elwess Karen Medina Mariann L. Younger
Caleb Englehardt Gary Melvin Robert Zabka
Kelley Englehardt Tess Melvin Jerry Zachary (V)
Garry Ernst Betty E. Miller  
Janet Ernst Betsy Mitchell  
Ed Escalante Robert L. Mitchell ____________________ 
Susan Escalante Carl T. Mito  
Judy A. Ethell (P) Chalmer Moore, Jr.  Total             331
James P. Evans Shirley B. Moore  
Thomas W. Faller Michael Morrisey  
H. Michael Finkle (VP) Jerry Myerscough  
Carolyn Miller Fischer Jagdish L. Nanda  
Raymond Fischer J. Anthony Nelson  
Daryll Fletcher Sylvia Nichols (S)  
Jeanne L. Foley Susan L. Nied  
Ralph W. Foley Jill Nilsen                  
Richard Fox Julie Nimmons  
Jean M. Galovich Ronald Noren  
Gina Giffin Garcia Sundeep Oberoi  
Mary L. Gaskill John Oertling  
Marilyn Gerdt J.W. Oglesby  
Donald L. Gher (V) Marilee Oglesby-Evans  
Mary Gher Willliam O'Rourke  
Ronald E. Gholson Jayne Ozier  
June B. Giffin Sandra L. Paddock  
Jan Spivey Gilchrist (BOT) Geroge A. Paulik, Jr.  
Susan L. Gilpin Sue C. Payton  
David M. Glassman (EO) Joyce Pead  
Robert Glover Alex Peck  
Kristopher Goetz (BOT) Wendy Perrow  
Jonathan Gosse Wayne Pichon   
Stephen A. Gosselin Kevin Piket  
Timothy D. Gover Joan Pillsbury (LM)  
Gordon Grado Jack Pine (LM)  
Dennis Grannan Norman Plummer  
Lillian R. Greathouse William C. Prather