Eastern Illinois University Logo
History |

Scholarship & Award Recipients

Home

Undergraduate Program

Come Visit Us

Why Choose EIU

Apply Now

Courses

Career Advice for History Majors

Scholarships & Awards

Faculty

Research Resources

Student Activities

Departmental News

History Graduate Programs

History with Teacher Licensure

Undergraduate Advisors

Contact Us

Facebook

History Department Scholarships

Undergraduate Scholarships

The Errett and Mazie Warner History Award

2014: Michael Bradley, Jen Seiler, Taylor Yangas
2013: Mark Michaels, Emily Scarbrough, Mark Stanford
2012: Mattie Korneta, Kim Nohren, Noah Sangster
2011: Logan Bruce, Samantha Sauer, Hilary Shields
2010: Aaron Denman, Jerry Payne, Erin Wise
2009: James Buckwalter, Megan Davis, Chady Hosin
2008: Lisa Cerny, Juli Cole, Jonathan Stratton
2007: Ryan D'Arcy, Amanda Evans, Ashley Tomlinson
2006: Keith Friederich, John Herron, Kathleen Keach
2005: Sarah Crawford, Robyn Carswell,Niccole Hurley
2004: Daniel Bottomley, Jacob Jackson, Alison Personette
2003: Carol Cademartori, Rachel Dent,  Martin Ruhaak
2002: David Bell, Kris Maulden, Jennifer Lancaster
2001: Nichole Dilley, Nicholas Hopman, Rebecca Cooley
2000: Reid Roethe, Chad Campbell,Teresa Gribelar
1999: Lisa Grierson, Jeffrey Kupla,   Mark McGranahan
1998: Jason Matteson, Greg Aydt,Jason Helopoulus
1997: Alicia Hart, Matthew Thrun, Jeffery Kampfl
1996: Derrick Helmbacher, Barbara Burke,Brent Cole
1995: Daniel Steineman
1994: Jeffery Waldhalf, Micheal Kruger, Tanya Evans
1993: William A Brooks Jr.,  Kristan Crawford
1992: Joanine Lynn Reardon
1991: Jeffrey D. Schoonover, Mary E. Willworth
1990: Melissa S. Wright
1989: Michael Robert Sloat
1988: Jerry L. Neisler
1987: Luann D. Matthews
1986: Eileen M. Fay
1985: Douglas J. Quivey
1984: Matthew J. Fitton
1983: Jamey S. Rodgers
1982: Sandra L. Landeck
1981: Laurie A. Schriefels
1980: Mark Darrell Brown
1979: Stephen Fears
1978: Steve John Zartler
1977: Betty Gillis

The Stephan M. Horak Award

2014: Jon Bays
2013: Jenna Wells
2011: Christopher Schilling
2010: Daniel Rebbe
2009: Tara Carnahan
2008: NOT AWARDED
2007: Timothy Alberts
2006: James Qualls
2005: Matthew Caraway
2004: Sarah Crawford
2003: Gregg Delgadillo
2000: Rebecca Cooley
1999: Andrew Cougill
1998: Andreas Dar
1997: Mike Gaspic
1996: Matthew Thrun
1995: Brent Cole
1994: Ean Eskra
1993: Henry Podzimek
1992: Stuart Tart
1991: Angela Sue Long
1990: Timothy James Jaeger
1989: Kimberly Jo Torbert
1988: Patricia D. Light
1987: Kimberly L. Diamond

Robert and Julie Sterling History Education in Social Science Scholarship

2014: Megan Kessler
2013: Andrea Morgan
2012: Zachary Samples
2011: Alyssa Henson
2010: Nicholas Crnokrak
2009: Lisa Cerny
2008: Mark Baran
2007: Amanda Lempera
2006: Kimberly Johnson
2005: Alison Personette
2004: Cara Wheeler
2003: Ryan Ervin
2002: Jamie Bolander, Jennifer Hyser
2001: Amanda Barron
2000: Melinda Allen

The William B. Reid, Jr. History Education Scholarship

2014: Jessica Schluter
2013: Kyle Probst
2012: Andrea Morgan
2011: Faisal Tariq
2010: James Buckwalter
2009: Kara Batts
2008: Chady Hosiu
2007: Mallory Alcock
2006: Sarah Gonzalez   
2005: Michael Cassidy
2004: Kelly Thoele
2003: Amie White
2002: Amy Willenborg
2001: Terema Cribelar

Lawrence and Emily Nichols Memorial Scholarship

2014: Michael Olson
2013: Taylor Yangas
2012: Mark Stanford
2011: Michael Bajgert
2010: Caitlyn Buchanan
2009: Jason Wallace
2008: Kara Batts
2007: Mary Rodgers   
2006: Dorothy Magnuson

The Elisha H. and Estella Ziegler Baumgartner Scholarship

2014: Quentin Spannagel
2013: Megan Kessler
2012: Ross Olson
2011: Clare Smith
2010: Timothy Aberle
2009: Samantha Sauer
2008: Nicholas Crnokrak
2007: Julie Cole
2006: Mary Rodgers
2005: Ashley Tomlingson
2003: Martin Ruhaak
2001: Timothy Spinner

The Ardath Fogelsanger History Scholarship

2014: Zachary Samples
2013: Stephanie Templin
2012: Clare Smith
2011: Michelle Moery
2010: Julie Cole
2009: Ian Nelk
2008: Mallory Alcock
2007: Keith Friederich
2006: Ryan D'Arcy
2005: Whitney Tarbutton
2004: Martin Ruhaak
2003: Stephanie Johnson
2002: Harley Jones
2001: Kevin Banning
2000: Jessica Gaspich, Alisa Treitman
1998: Damon Choronis
1993: Michael Kruger
1991: Stuart Tart
1990: Bruce D. Janu, John A. Skicki
1987: John D. Reinhardt
1986: Todd S. Hageman
1985: Lynnita J. Sommer, Robert D. Ubriaco
1984: Jamey S. Rodgers, Mark A. Tarner

Jeanne and Donald Tingley Memorial Scholarship

2014: Jay Lawler
2013: Breeahnah Babers
2012: Melissa Neely
2011: Mark Michaels
2010: Patrick Doggett
2009: Kyle McGrath
2008: Samantha Sauer
2006: Andrew Roling 

Undergraduate/Graduate Scholarships

The Rex Syndergaard Scholarship

2014: Breeahnah Babers, Jessica Nunez
2013: Zachary Samples, Jennifer Seiler
2012: Christopher Schilling, Mark Michaels
2011: Timothy Aberle, Jarrod Taylor
2010: Jacob Craig, Chady Hosin
2009: Julie Cole, Erin Wise
2008: Patrick Harris, James Backwalter
2007: Jacob Koniak, Michael Sparks
2006: Krishna Ignalaga, Kevin Micks
2005: Kelly Thoele, Ashley Tomlinson
2004: Jonathoan Voyt, Katherine Taake
2003: Lacey Garman, Amy Willenborg
2002: Teresa Cribelar, Philip Caposey
2001: Kimberly Spears, Phillip Ash
2000: Amber Blevins, Amanda Barron, Berry Hudek
1999: Richard Niebrugge, Vincent Walk
1998: Toby Bolsen
1997: Madonna Krueger
1996: Brenda Palmer
1995: Brian Hurst
1994: Deron Walker
1993: Karl Strenge
1992: Curt A. Fitzgerald
1991: Marcia Steward
1990: Thomas E. Becker
1989: Bruce Janu
1988: Anthea Scouffas
1987: Michael J. Zuber
1986: Mary Ann Paine
1985: Karla Jo Sanders
1984: Joseph E. Tieman
1983: Sandra L. Landeck
1982: Kimberly L. Manning
1981: Jane M. Willenborg

The Wolfgang and Barbara Schlauch European History Scholarship

2014: James Bishop
2013: Clare Smith
2012: Dana Jarrard
2011: Benjamin Ill
2010: Chad Cussen 
2009: Lucy Blunk
2008: Jacob Koniak
2007: Amanda Terrell
2006: Robyn Carswell
2005: John Rasel
2004: Eric Orr
2003: Michael Balestri
2002: Mirjam Mueller
2001: Christopher Bailey
2000: Chad Chojnicki
1999: Laura Kent

Leften Stavrianos World History Award

2014: Joe Mickelson, Adam Mohebbi
2013: Blake Born, Aaron Psujek
2012: Ljiljana Milojevic, Clare Smith
2011: Crystal Abbey, Kyle Propst
2010: Chady Hosin, Benjamin Ill
2009: James Buckwalter, Josh Robison
2008: Michelle Lashley, Matthew Upchurch
2007: Michael Swinford
2006: Shannon Bailey, Krishna Ignalaga

History Study Abroad Scholarship

2014: Michael Bradley, Taylor Coffman
2012: Mattie Korneta, Molly Button
2011: Clare Smith
2010: Patrick Doggett, Chady Hosin
2009: Samantha Sauer
2008: Jason Minard
2007: Jeremy Gordon, Michelle Lashley, Jeffrey Lange, Michael Swinford
2006: Caroline Deters, Niccole Hurley

Graduate Scholarships

Charles H. and Dorothee Coleman Scholarship

2013: Justin Wardall
2012: Philip Mohr 
2011:Thomas Kiely 
2010: Robert Wallace
2009: Margaret Hawkins
2008: Jeff Cutright
2007: Krishna Ignalaga
2006: Mary Barford
2005: Matthew Berry
2004: Ann Tock
2003: Michael Pollock
2000: Lisa Grierson
1998-1999: Bryan Wuthrich
1997: Jamison Allen, Derrick Helmbacher
1996: William L. Bishop
1995: Shari Caine
1994: Susan Roth
1993: Wendy R. Felder
1992: Randal C. Fulk
1991-1992: Sarah J. Sessions, Melissa Wright
1990: Connie A. McCammon
1989: Elizabeth A. Bentlage
1987: Timothy J. O'Reilly
1986: Lynnita J. Sommer
1985: James E. Prosser
1984: Gordon E. Sparks
1983: Diane M. Bleen, David J. Boilmann
1982: Charles M. Eilliot, David T. Rearden, Laurie A. Schreitels, Andrea L. Writh
1981: Elisabeth Ann Crist, Dan M. Lockhar
1980: Linda A. Phillips, Jeffrey D. Thompson
1979: Joan A. Simmons, Susan L. Thomas, Jean T. Williams
1978: Monica Lynn Juhnke, Thomas L. Grabaugh

Historical Administration Program Association Scholarship

2009: Jennifer Fair
2008: Alyson Mazzone
2006: Michael Vogt
2001: Peter Noll, Angela Stanford
2000: David R. Chittenden, Andy Stupperich
1999: Lisa Marie Studts
1998: Will Buhlig
1997: Casey Connell

Williams Travel Award

2014: Logan Bruce, Danielle DiGiacomo, Aaron Psujek
2013: Nathan Allison, Benjamin Ill, Ljiljana Milojevic, Philip Mohr,Patrick Vonesh
2012: Harding Porri, Jonathan Matthews, Laura Mondt, Crystal Abbey, Tom Kiely, Lori Henderson 
2011: Crystal Abbey, John Goldsworthy, Christopher Kernc, Thomas Kiely, Jonathan Matthews, Laura Mondt 
2010: Chad Cussen, Amanda Evans, Tristan Sodergren-Barr, Mitsumi Takei 
2009: Erin Crawley, Chad Cussen, Daniel Cutbert

History Department Writing Awards

Undergraduate Awards

The Alexander Hamilton Paper Award in American History

2014: Michael Bradley
2012: Kyle McGrath
2011: Logan Bruce
2010: Patrick Doggett
2009: Julie Cole
2008: Julie Cole
2007: Keith Friederich
2006: Ashley Thomlinson
2005: Ashley Thomlinson
2004: Martin Ruhaak
2003: Kristopher Maulden
2002: Lou Baczewski
2001: Julie Mortimer
2000: Teresa Cribelar

The Herbert and Jane Lasky Anne Frank Award

2014: Matthew Cain
2013: Jennifer Seiler
2012: Nathan Reardon, Keri Carroll
2011: Geoffrey Zokal
2010: Emily Evans
2009: Rebecca Griffith
2008: Kimberly Smith
2007: Leanne Noland
2006: Jim Mathewson
2005: Eric Orr
2003: Jessica Dunning
2002: Kelli Rutger
2001: Tara Warfield
2000: Ian Davis
1999: Michelle Meinhart
1998: Joanna Giglio

History Faculty Writing Award in World History

2014: Jen Seiler
2013: Mark Michaels
2012: Mattie Korneta

Bolivar/Gandhi/Sejong Award

2009: Jason Wallace
2008: James Hysell
2007: Patrick Harris
2006: Ashley Tomlinson

Completed History Honors Theses

2013: Emily Scarbrough, completed under the direction of Professor Lynne Curry
2010: James Buckwalter, completed under the direction of Professor Charles Foy

Graduate Awards

The Lavern M. Hamand Graduate Writing Award

2014: Aaron Psujek, Cate Liabraaten
2013: Katie Payne, Noah Sangster
2012: Tom Kiely, Paul Shakeshaft
2011: Chady Hosin, Tom Kiely
2010: Jason Miller, Chad Cussen
2009: Erin Crawley, Chad Cussen
2008: Robyn Carswell, Erin Crawley
2007: Patrick Harris
2006: Mary Barford
2005: Mary Barford, Ryan Ervin
2004: Ann Tock
2003: David Bell
2002: Teresa Cribelar, Peter Noll
2001: Leslie Mio, Alicia Hart
2000: Charles Backus
1999: Gregory Aydt
1998: Doug Overmyer
1997: Amanda Standerfer, Jennifer VanHaaften
1996: Cristophe Sundheim
1995: Susan Roth, Kristan Crawford
1994: Eva Pfanzelter
1993: Vernon A. McGuffee

Robert H. Irrmann Memorial Award

2009: James Buckwalter
2008: Jonathan Stratton
2007: Robyn Carswell
2006: Amanda Terrell

College & University Awards

Distinguished Graduate Student Award

2014: Aaron Psujek (MA), Desiree Ramirez (HA)
2013: Benjamin Ill (MA), Anna Mullen (HA)
2012: Crystal Abbey (MA)  
2011: John Goldsworthy, Lori Henderson 
2010: Chad Cussen, Anne Coats 
2009: Erin Crawley (MA), Saige Jedele (HA) 

Distinguished Graduate Thesis Award (College of Arts and Humanities) 

2013: Jason Miller, "A Neighbors' War: Provost Marshals, Desertion, the Draft, and Political Violence on the Central Illinois Home Front, 1861-1865," completed under the direction of Professor Mark Hubbard.

King-Mertz Distinguished Research/Creative Activity Award

2014: Nichole Garbrough, "“Delaware Valley Allegiances and Identity in the Eighteenth Century,” completed under the supervision of Dr. Charles Foy.
2012: Tom Kiely

The Livingston C. Lord Scholarship

2014: Jessica Nunez
2013: Jennifer Seiler
2012: Jarrod Taylor 
2011: Timothy Aberle
2010: Erin Wise 
2009: Lisa Cerny 

Social Science Writing Award

2014: Michael Bradley, Michael Olson

Study Abroad Student of Year

2014: Mattie Kornetta

The Undergraduate Research Award (Honors College)

2013: Emily Scarbrough, completed under the direction of Professor Lynne Curry
2010: James Buckwalter, completed under the direction of Professor Charles Foy

Women's Studies Writing Award

2014: Emily Scarbrough

The Booth Library Award for Excellence in Student Research and Creativity 

2013: Ryan Repking
2012: Philip Mohr 
2010: James Buckwalter

External Awards

James Madison Memorial Fellowship

2005: Ryan Ervin

North American Conference on British Studies: Undergraduate Essay Award

2010: James Buckhalter

The Gilder Lehrman Institute of American History: History Scholar Award

2006: Keith Friederich