New Foundation Logo  

Eastern Illinois University Foundation

General Membership 2014-2015 (Alpha)

 

Board Members (in bold) Noelle Greathouse Gail J. Richard
(P) - President Steven L. Grissom Carol Richardson
(VP) - Vice President Tom Grunloh J. David Riddle
(S) - Secretary Habeeb Habeeb Dale Righter
(EO) - Ex Officio Kenneth Hadwiger Foster C. Rinefort
  Mary Anne Hanner Jean Rinefort
(BOT) - Honorary Members Brenda Harbaugh Roger T. Roberson
(LM) - Lifetime Members Stephen Harbaugh Barbara Roberts
(V) - Committee Volunteers William Hatfield Christine Robertson
  Jerry D. Heath (LM) Maura Robertson
********************** Margery Heath (LM) William Robinson (P)
Floyd Akins Carol Helwig Charles Rohn
Matthew Allen Louis V. Hencken (LM) Ferne Rogers
Nate Anderson (LM) Barbara E Hilke Michelle Rogers
Larry Ankenbrand (LM) William Hill (V) Paul A. Ruedi
Maureen Ankenbrand Rudolph G. Hlavek (LM) Aldo Ruffolo
Jason A. Anselment Carolyn Brown Hodge J. Sain
Austin Apagar Stanley R. Huffman Robert Sampson
Roger Archibald Barbara Shelton Hundley Marc Sanner
Jeff Augustine Brian Hurst David Sardella
Gregory J. Baggerly Laura Hussey Phyllis Sardella
Alan Baharlou Rene M. Hutchinson (BOT) Kevin Savoree
Suzanne Baier Rick Ingram (V) Pam Savoree
Kenneth Baker (LM/V) John Inyart Joan K. Schmidt
Victor F. Balasi Diane H. Jackman John D.Schmitt
Dwight Baptist Vaughn Jaenike James R. Schnorf (V)
Roger Beck Donald M. Johnson Karen Schnorf
Scott Biermann James K. Johnson Steve Schnorf
D. Ann Bliss John H. Keiser Jack Schultz
Ron Bouchard Ellen Keiter Jeffrey D. Scott
Douglas J. Bower Richard Keiter Alice Shawver
Mary E. Bower Charles Keller Paramjit Sidhu
C. J. Bradham Ike Kennard (LM) Eli R. Sidwell
James Bradham Dwight H. Kensil Robert A. Sinkler
Eric Bradham Mark Kesler Larry Smith
Jennifer Brehm Tamara Kesler R. Scott Smith
Martha Brown Therese S. Kincade Katherine Snyder
William O. Browning Gary A. Kling (V) Paul Snyder
Timothy Burke Jeffrey Knezovich C. Roger Sorensen
Vickie Burke Joseph K. Knollenberg Dennis D. Spice
Dick Cain Keith Kohanzo Rory C. Steidl
Donald L. Calvin Robert D. Kovack Dennis Sterchi
Calvin B. Campbell Roger Kratochvil (BOT) Diane Sterchi
Steven L. Childers Helen J. Krehbiel-Reed Julie Sterling (EO)
Pat Coburn Barbara Kuhl Robert Sterling
John P. Coffey David Kuhl Carol Stevens
Martin Coleman Jon M. Laible Scott Stevens
Michael Conlin William D. Lair Cindra Stiff
William Connelly Herbert Lasky Sandra K. Stone
Rex D. Cooley Lynnette Jane Lasky Patti Stratton
Edward M. Corley Everett A. Lawrence Judith Sunderman
Mary Cougill (LM) Ronald M. Leathers Kelsey Swing (V)
Max Cougill (LM) Genie Lenihan Christopher M. Swing (V)
Cheryl Crates Patrick Lenihan Jan Tarble (LM)
Harry L. Crisp Richard H. Levi Charles Randy Taylor (V)
Dan R. Cunningham J.R. Livesay II Sue Ellen Taylor
Michael Cunningham Jane Lockett David E. Thomas
Sharon Cunningham Al Longtin Craig Titley
John Currey Blair Lord Charles Titus
Katharine Currey Richard A. Lumpkin (LM) Ryan P. Tracy (V)
James B. Curtis (V) Joyce A. Madigan Ron Tredennick
George L. Cutright, Sr. Matthew Madigan Wendy Tredennick
Kenneth Damann, Jr. Alison Maley (V) Janet Treichel
Henry Davis Pat Mangin Jon Tuft
Robert DeBolt Brent Manning Carol Tyler
Christopher Desmond Victoria Markley Robert R. Tyler
Nancy Desmond Robert K. Martin (EO) Mary Ann Uphoff
Roger W. Dettro Jaime Martinez Luke Wang
John A. Dively, Jr. Thomas Maskey William J. Warmoth
Joseph R. Dively (EO/BOT) Tim Mason Michael L. Weaver
Richard Dodson David J. Maurer Margaret J. Weber
Carl Dolson Ross McCullough William V. Weber
Charles Dow Rita McCollum Cindy Webb
Ruth Dow Tim McCollum (T) Robert D. Webb (BOT)
Martha Drake Dolores Carpenter McDivitt Leo Welch
Mary Drake Phillip McDivitt C.E. Whalen
Steve Drake Dolly McFarland Wesley Whiteside
Mildred Dudley Harland G. McFarland Roger Whitlow
Robert Dunn Mark McGee Debra M. Witges
Jerry N. Dye Dale McHenry Norma J. Winkleblack
Christopher Dyrhaug James K. McKechnie Charles W. Witters
Patricia Dyrhaug James L. McNutt, Sr. Thomas Woodall
Howard Eads Karen Medina Kaye Woodall
Ellen Eardley Gary Melvin Kaye Woodward
Charles Eberly Tess Melvin Charles Wootton
Brenda Edgar (LM) Betty E. Miller Amanda E. Yost
Jim Edgar (LM) Betsy Mitchell Don Yost
Rick Edwards Robert L. Mitchell Jeremy R. Yost
Christy Elder Carl T. Mito Susan Young 
Betty Elliott Chalmer Moore, Jr. Charles J. Younger 
Caleb Englehardt Shirley B. Moore Mariann L. Younger 
Kelley Englehardt Michael Morrisey Robert Zabka 
Garry Ernst Jerry Myerscough  
Janet Ernst Jagdish L. Nanda ____________________ 
Ed Escalante J. Anthony Nelson  
Susan Escalante Sylvia Nichols  Total             334
Judy A. Ethell (VP) Susan B. Nied  
James P. Evans Jill Nilsen  
Thomas W. Faller Julie Nimmons  
H. Michael Finkle (T) Hal Nordin  
Judi Finkle Sundeep Oberoi  
Carolyn Miller Fischer John Oertling  
Raymond Fischer J.W. Oglesby  
Daryll Fletcher Marilee Oglesby-Evans                  
Jeanne L. Foley William O'Rourke  
Ralph W. Foley Jayne Ozier  
Jean M. Galovich Sandra L. Paddock  
Gina Giffin Garcia George A. Paulik, Jr.  
Mary L. Gaskill Sue C. Payton  
Marilyn Gerdt Alex Peck  
Donald L. Gher (V) Wendy Perrow  
Mary Gher William L. Perry (EO)  
Ronald E. Gholson Wayne Pichon  
June B. Giffin Kevin Piket  
Jan Spivey Gilchrist (BOT) Joan Pillsbury (LM)  
Susan L. Gilpin Jack Pine (LM)  
Robert Glover Norman Plummer  
Kristopher Goetz (BOT) William C. Prather  
Jonathan Gosse Sara Jane Preston  
Stephen A. Gosselin Helen Price  
Timothy D. Gover Lauren Price (BOT)  
Gordon Grado James R. Quivey  
Dennis Grannan Elise Ramsey   
Lillian R. Greathouse Robert M. Reece