Eastern Illinois University Logo



Welcome Letter

Cadre and Staff

Cadet Chain of Command



Course Requirements

Summer Training

Cadet Life



Why Choose ROTC?

Contact Us



Dave Stewart December 1982 Infrantry

Damon Walsh January 1983 Infrantry

William Mulvaney May 1983 Infrantry

Kevin Smith May 1983 Infrantry

Doug Dhom May 1984 Infrantry

Jim Robb May 1984 Infrantry

Alvin Moore May 1984 Infrantry

Joe Call May 1984 Infrantry

Fletcher Crews May 1984 Infrantry

Michael Skinner May 1984 Infrantry

Johnathan Soskin May 1984 Infrantry

Marcus Coleman May 1984 Infrantry

Stephen Weeldreyer July 1984 Infrantry

Robert Wells May 1985 Infrantry

Brent Shapiro May 1985 Infrantry

David Stenzel May 1985 Infrantry

Richard Champley May 1985 Infrantry

Todd Woerner May 1985 Infrantry

Robert Lee May 1985 Infrantry

William Cowley December 1985 Infrantry

Douglas Dexter May 1986 Infrantry

Steven Sharp May 1986 Infrantry

Douglas Quivey May 1986 Infrantry

Timothy Hodge December 1986 Infrantry

Robert Haycock May 1987 Infrantry

Timothy Feldman May 1989 Infrantry

Daniel Perry May 1989 Infrantry

Wesley Winters May 1989 Infrantry

Thomas E. Bayer May 1990 Infrantry

Bradley D. Bretsch May 1990 Infrantry

John Conley May 1990 Infrantry

Karl Smith May 1990 Infrantry

Stephen Phelps December 1990 Infrantry

Evan Mahan August 1991 Infrantry

Charles Pedigo March 1991 Infrantry

Thomas Puch December 1991 Infrantry

Richard D. Baer May 1992 Infrantry

Anthony Haycock December 1992 Infrantry

James Crawford May 1993 Infrantry

Garry Lee Wolf II May 1994 Infrantry

Eric T. Kampwerth August 1994 Infrantry

Daniel E. Greul December 1994 Infrantry

John J. Bowker May 1995 Infrantry

Martin E. Tully May 1995 Infrantry

Joshua D. Wright August 1995 Infrantry

David Musser May 1996 Infrantry

Marc Sullivan August 1996 Infrantry

Thomas Hough August 1996 Infrantry

John Snyder May 1997 Infrantry

Mathew Mattson December 1997 Infrantry

Christopher Crawford December 2000 Infrantry

Anthony Fennell May 2004 Infrantry

Ryan Purdy May 2004 Infrantry

Brian Sbertoli May 2005 Infrantry

Thad Wescott September 2005 Infrantry

Ryan Bosick March 2006 Infrantry

Jared Southworth May 2006 Infrantry

John Kennedy August 2008 Infrantry

Shane Westen August 2008 Infrantry

John Maguire December 2008 Infrantry

Timothy Lindeman May 2009 Infrantry

Kevin Liscovitz May 2011 Infrantry

Bradlee Davis August 2011 Infrantry

Nicholas Anson May 2013 Infrantry

Jack McLeod May 2013 Infrantry

Ryan Shumaker May 2013 Infrantry

James Sands August 2013 Infrantry

Jacob Dallas May 2014 Infrantry

Jack Rieff December 1982 Armor

Timothy Ciesielski January 1986 Armor

Michael Van Voorhis May 1986 Armor

Steve Young May 1988 Armor

William Wallace May 1989 Armor

Mark Blanek August 1991 Armor

David Muehlenbein December 1991 Armor

Aaron Cook December 1992 Armor

Steven Evans August 1992 Armor

Martin Mooney December 1993 Armor

Michael Daniels May 1993 Armor

Mark Lear August 1994 Armor

Eric Heinz August 1994 Armor

Donald Hausser May 1995 Armor

Michael Taylor May 1996 Armor

Mathew McMillen December 1996 Armor

Curt Kuetemyer August 1996 Armor

Ronald Watkins December 1996 Armor

Patrick Scanian May 1997 Armor

Todd Baughman August 1997 Armor

Leon Rogers August 1999 Armor

James Desmond December 1999 Armor

James Wolf May 1999 Armor

Brock Zimmerman May 2000 Armor

James Miller December 2000 Armor

Douglas Miecko December 2000 Armor

Gary Kelly December 2001 Armor

Thomas Kaminski May 2004 Armor

Joseph Rousey May 2004 Armor

Cyrus Tribby December 2009 Armor

Drew Weaver August 2011 Armor

Daniel Miller August 2012 Armor

James Sullivan May 1985 Aviation

Daniel Porter May 1985 Aviation

Stephen Herring May 1985 Aviation

Richard Reinke May 1986 Aviation

Robert Pranger May 1986 Aviation

Bernard Reinwald May 1986 Aviation

Arnold Crum May 1989 Aviation

John Becker May 1989 Aviation

David Short May 1990 Aviation

Kevin Wesolowski May 1990 Aviation

David Doisier May 1992 Aviation

Thomas Ridalfo May 1996 Aviation

John Sacia May 1997 Aviation

Richard Schildman August 2000 Aviation

Kelly Slagle May 2004 Aviation

Ryan McCarty December 2006 Aviation

John Schoenfeld December 2006 Aviation

John Pollard May 2006 Aviation

Colleen Schoenfeld December 2006 Aviation

Travis Siegle May 2012 Aviation

Mathew Bochenek May 2013 Aviation

Robbi Lindley August 2014 Aviation

Robert Sinkler May 1983 Engineers

Nathel Williams May 1885 Engineers

Edgar Hannaman May 1987 Engineers

Eric Niksch May 1988 Engineers

Lee Leathers May 1989 Engineers

Charles Baumgartner December 1991 Engineers

Andrew Pannier August 1999 Engineers

Mathew Custer May 2004 Engineers

Lindsey Ribbe September 2004 Engineers

Joshua Stroot April 2005 Engineers

Dana Cook May 2005 Engineers

Todd Fatka January 2006 Engineers

Scott Smith December 2007 Engineers

Christopher Gensier December 2007 Engineers

Jacob Niewold May 2008 Engineers

Jerimiah Nichols August 2008 Engineers

Brian Andries May 2009 Engineers

Robert Hale May 2012 Engineers

Craig Sharp August 2014 Engineers

Greg Herdes May 1983 MP

Joseph Fortner May 1985 MP

James Podesva Mat 1987 MP

David McKinney May 1990 MP

Daniel B. Plech December 1990 MP

Lori Strode May 1991 MP

Brian Jacobs December 1993 MP

Stephen Carmada May 1994 MP

Darren White August 1995 MP

Kevin Sisk May 1996 MP

Jerry Putt May 1998 MP

Joseph Finnegan December 1999 MP

Marcus Kennedy February 2005 MP

Brianne Lanthrip August 2009 MP

Lance Spear August 2010 MP

Clinton Lindley August 2014 MP

Clayton Branch May 1983 Chemical

Greg Combs May 1984 Chemical

Eric Shelly May 1985 Chemical

Karl Schelly July 1985 Chemical

Alexander C. Finley May 1986 Chemical

Scott D. Kimmell May 1986 Chemical

William Hibner May 1988 Chemical

William J. Ady May 1990 Chemical

Stacey L. Milton September 1992 Chemical

Jason Anderson December 1997 Chemical

Jessica Hanner May 2004 Chemical

Jason Schlueter May 2004 Chemical

Kerry Cook January 2006 Chemical

Adam Bowen May 2007 Chemical

Zachary Storm August 2007 Chemical

Timothy Andries August 2008 Chemical

Tommy Hamilton May 2014 Chemical

Steve Parro December 1983 FA 

Allen Cupp May 1984 FA

Donald Coleman May 1984 FA

Gregory Lanman May 1985 FA

Peter Milligan May 1985 FA

Everett Tackett May 1985 FA

Robert Utler May 1985 FA

Glenn B. Babicki May 1986 FA

Brenda L. Hickery May 1986 FA

Garret Johnson May 1986 FA

John B. Cisney May 1986 FA

Paul Lee May 1986 FA

Thomas Butler July 1986 FA

Charles Watkins May 1987 FA

Michael Atlas May 1987 FA

Scott Becker May 1988 FA

Leighton Shell

August 1991 FA

Scott Flannery August 1993 FA

Thomas Williamson May 1994 FA

David Gadberry August 1995 FA

Jerimiah Aescelman August 1996 FA

Kyle Hurwitz August 1997 FA

Timothy Draves May 1998 FA

William R. Peterson May 2002 FA

James Ashworth May 2004 FA

Wayne Baker May 2007 FA

Efren Catalla May 2009 FA

Jonathon Gosa December 2009 FA

Roy Peregrine May 2011 FA

Charles Reynolds May 2013 FA

Lemar Brown August 2013 FA

Nelson Newton May 1985 ADA 

Mark Lynch May 1986 ADA

Ellen Eschelbach May 1990 ADA

Khristoper Scarcliff August 1997 ADA

David Moxley December 1997 ADA

Michael Clark May 1998 ADA

Steven Rush May 2000 ADA

Brenda Jost December 2004 ADA

John Wiley May 1982 Signal

Timothy Kennedy May 1983 Signal

Ken Pope May 1983 Signal

Ramona Taggart May 1983 Signal

Kristen Nicholson May 1984 Signal

Clayton Ahfield May 1985 Signal

Leonard Huff May 1985 Signal

Orlando Taylor May 1986 Signal

John Cesar Mat 1986 Signal

Joya Fulks May 1987 Signal

Scott Wiegers May 1988 Signal

Elizabeth Boyles May 1989 Signal

John Proctor May 1989 Signal

Janice Sharkey May 1989 Signal

Joanne Bousky May 1990 Signal

Karen Morrison May 1990 Signal

Kurt Hammond May 1991 Signal

Christopher Pyle May 1993 Signal

Daniel Dudzinski June 1993 Signal

Daniel Byer July 1993 Signal

Douglas Wesner August 1994 Signal

Kelly Evans May 1995 Signal

Susan Shredder August 1997 Signal

Karla Porch August 1999 Signal

Jenna Roark May 2004 Signal

Lynnea Jenson May 2004 Signal

Jason Ward May 2004 Signal

Stephanie Lewis May 2006 Signal

Michael Kowalski June 2006 Signal

Jason Smith May 2007 Signal

Alanna Casey May 2010 Signal

Christopher McLennand August 2010 Signal

Ryan Owens May 2012 Signal

Timothy Dunne May 1982 MI 

Tim Kearns May 1983 MI

Michael Bernaur May 1984 MI

Dan Zicarelli May 1984 MI

Fred Noe July 1984 MI

Tyler McGlasson May 1986 MI

Teresa Moran May 1987 MI

Michelle Long May 1988 MI

Thomas Green May 1989 MI

John Goveia May 1993 MI

Eddie Perry May 1994 MI

Timothy Denby December 1994 MI

Andrew Pfister May 1996 MI

Maurice Griffithe May 1997 MI

Meghan McManus August 1997 MI

Ashley Coleman December 2006 MI

Margaret Moseley May 2008 MI

Amy Niemerg May 2014 MI

Joshua Palacios May 2014 MI

Patrick David December 1982 Transportation

Jeffery Johnson May 1982 Transportation

Nick Balderas May 1984 Transportation

John Umptor December 1984 Transportation

Bradley Sinkler May 1986 Transportation

Catherine Deitelhoff December 1991 Transportation

Darrell Duzan December 1992 Transportation

Bruce Gannaway December 1992 Transportation

Kevin Norris May 1992 Transportation

Scott Vanzee May 1994 Transportation

Dawn Hayman May 1996 Transportation

Julie Marcol May 1999 Transportation

Jamie Conley May 2004 Transportation

Jenna Tabor May 2007 Transportation

Clay Webster May 2009 Transportation

Andrew McClain May 2013 Transportation

Henry Simmers August 2014 Transportation

Doug Harlen May 1983 Quartermaster

Rebecca Shafer May 1985 Quartermaster

Teresa Wolf May 1986 Quartermaster

Lettie Walton May 1987 Quartermaster

Reid Webber May 1988 Quartermaster

Ralph Stewart May 1990 Quartermaster

Kurt Goodwin May 1993 Quartermaster

Lakye Franklin May 1994 Quartermaster

Michael Elter December 2000 Quartermaster

Jeffery Zedrick May 2001 Quartermaster

Sara Shipley August 2002 Quartermaster

Aesha Rivers May 2004 Quartermaster

Douglas Anderson March 2006 Quartermaster

Nicholas Seiner January 2006 Quartermaster

Jason Rennier December 2008 Quartermaster

Jamie Alexander May 2009 Quartermaster

Lauren Viverito May 2011 Quartermaster

Christopher Bond July 2011 Quartermaster

Joseph Cromwell August 2011 Quartermaster

Tyler Sapp May 2012 Quartermaster

William Comstock May 2013 Quartermaster

Vincent Drake May 2013 Quartermaster

Brandon Rice August 2013 Quartermaster

Andrea Robinson May 2014 Quartermaster

Michael Anderson May 1984 Ordinance

Tammy Bampus May 1984 Ordinance

Susan Ellison May 1984 Ordinance

Scott Martis May 1984 Ordinance

Carolyn Hert May 1985 Ordinance

Timothy Ingram May 1985 Ordinance

Dan Reilly May 1986 Ordinance

Steven Wiegers May 1986 Ordinance

Jacob Tobin December 1993 Ordinance

Michael Bruens May 1994 Ordinance

James McCarty May 1995 Ordinance

Jarrod Shields May 1995 Ordinance

Joseph A. Lee December 1995 Ordinance

Safiyya Gayton August 1997 Ordinance

Steven E. Huber August 2001 Ordinance

Cathy Miczarksi December 2004 Ordinance

Caleb Crouch May 2007 Ordinance

Theodore Nemecz December 2009 Ordinance

Ashley Jenkins May 2010 Ordinance

Amber Nyara August 2010 Ordinance

Michael Bird May 2014 Ordinance

Elaine Pike May 1982 AG 

Donna Parker July 1984 AG

Charlette Clark January 1986 AG

Perry Ditore May 1987 AG

Carla Booth May 1988 AG

Melissa Boehm May 1989 AG

William Thomas May 1990 AG

Eric Leber September 1992 AG

Angela Pinnick May 1993 AG

Michael Scuteri May 1993 AG

Daniel Bellair May 1994 AG

Nancy Williams August 1995 AG

Laura Wood August 2000 AG

Angela Chard August 2002 AG

Stephanie Livesy May 2004 AG

Jason Lemmerman May 2011 AG

Steven Kutz May 2013 AG

John Lee May 1986 Finance

Angela Shaffer May 1992 Finance

Raymond Nagel May 1984 MS 


Susanne Torres July 1984 MS

Everett Gregory May 1990 MS

Steve Richards May 1990 MS

Brent Nehls May 1991 MS

Rachele Menkhaus May 1992 MS

Carolyn Thompson May 1993 MS

Christopher Fowler May 1993 MS

Stephen Sheridan December 1993 MS

Christophe Marin May 1994 MS

David Seed August 1994 MS

Trang Nyguyen December 1997 MS

Kara Escajeda August 2000 MS

Nichole Constabile May 2004 MS

Rebecca Kowalski May 2004 MS

Michelle Whitlock May 2005 MS

Lauren Osinski May 2007 MS

Nhilven DeChavez May 2008 MS

Annalisa LeVeque July 2010 MS

Lindsey Leskanich May 2007 Nurse

Lloyd Lozada May 2008 Nurse

Nicholas Dano May 2012 Chaplin